To popularne błędne przekonanie, że słuchawki z redukcją szumów mogą blokować dźwięk wokół Ciebie. Ludzie kupują je w nadziei, że przytłumią zgiełk dzieci , głośno rozmawiające biuro, szczekającego psa z sąsiedztwa i silników samolotów. Problem w tym, że aktywna redukcja szumów jest naprawdę skuteczna tylko w przypadku jednej z tych rzeczy.

Przyczyna ma związek z fizyką dźwięku i sposobem działania słuchawek call center z redukcją szumów.


Fizyka aktywnej redukcji szumów

Technologia aktywnej redukcji szumów działa głównie dzięki wykorzystaniu zasady fizyki zwanej anulowaniem fazy. Jak zapewne wiesz, dźwięk rozchodzi się falami, poruszając cząsteczki powietrza. Fale te przemieszczają się w powietrzu do przewodu słuchowego, gdzie wprawiają w drgania błonę bębenkową. Jeśli jednak fala dźwiękowa napotyka inną falę dźwiękową, która ma dokładnie taką samą częstotliwość i przeciwną amplitudę, obie w dużej mierze zaprzeczają sobie nawzajem.

Wyobraź sobie cząsteczki powietrza jako sznurek rozciągnięty między dwoma punktami. Gdyby ktoś nacisnął strunę w bezpośrednim środku, zakłóciłoby to strunę, powodując jej falowanie. Gdyby podczas naciskania struny z jednej strony ktoś inny naciskał strunę z drugiej strony dokładnie w tym samym miejscu z dokładnie taką samą siłą, struna ledwo się poruszała. Chociaż ta wizualizacja nie przekazuje precyzyjnie, jak działają fale dźwiękowe, pomaga wyobrazić sobie, jak fala, gdy jest dopasowana do jej przeciwnej fazy, jest skutecznie eliminowana.

Aktywne słuchawki z redukcją szumów wykorzystują małe mikrofony wewnątrz (a czasem na zewnątrz) nauszników, aby przetwarzać dźwięk skierowany do twoich uszu i natychmiast odtwarzać przeciwną fazę tego dźwięku przez sterowniki słuchawek. Przeciwstawne siły skutecznie ograniczają ruch cząsteczek powietrza, a ty uzyskujesz redukcję odczuwalnego dźwięku. Ponownie, ten opis jest uproszczeniem, ale jest to podstawowa koncepcja, według której obecnie stosowane są wszystkie projekty słuchawek ANC.
Zapętlona grafika przedstawiająca falę zewnętrzną, falę generowaną i falę połączoną, która jest równa zneutralizowanemu dźwiękowi.


Ogólnie rzecz biorąc, ten rodzaj aktywnej redukcji szumów jest najbardziej skuteczny przy niższych częstotliwościach dźwięku, między 50 Hz a 1 kHz. (Jeśli jesteś ciekawy, jak brzmi 1 kHz, ). Dzieje się tak częściowo dlatego, że niższe częstotliwości generują dłuższe przebiegi, które łatwiej jest odpowiednio ustawić. Ponadto przy wyższych częstotliwościach, jeśli przebiegi nie pokrywają się prawidłowo, istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia sprzężenia zwrotnego. Tak więc większość aktywnych słuchawek z redukcją szumów ma zauważalny spadek użyteczności już w punkcie 1 kHz. Dlatego ANC lepiej nadaje się do redukcji niskich, długotrwałych dźwięków, takich jak dźwięki silników i silników samolotowych, i dlatego takie słuchawki nie mogą odfiltrować krzyczących dzieci.


Jaki rodzaj słuchawek kupić?


Słuchawki Platora dla osób pracujących w call center, które chcą zignorować irytujące buczenie klimatyzatora, świetnym rozwiązaniem są słuchawki z aktywną redukcją szumów. Ale co, jeśli chcesz zablokować ludzkie głosy lub szczekające psy? Cóż, w tym miejscu pojawia się izolacja pasywna. Izolacja pasywna to fizyczna bariera między uszami a dźwiękami, których nie chcesz słyszeć. Wiele z najlepszych – i zwykle najdroższych – słuchawek z redukcją szumów jest wyposażonych w nauszniki i nauszniki zaprojektowane tak, aby blokować jak najwięcej szumów o średniej i wysokiej częstotliwości, pozostając jednocześnie wygodnymi. Otrzymujesz to, co najlepsze z obu światów: aktywną i pasywną redukcję szumów.

Jeśli jednak chcesz zablokować tylko ludzkie głosy i inne dźwięki o wyższej częstotliwości, masz inne możliwości. Para tańszych, pasywnych słuchawek może Ci również służyć. Prawie wszystkie zamknięte słuchawki nauszne – szczególnie te przeznaczone do nagrywania – dobrze radzą sobie z tłumieniem dźwięków bawiących się dzieci, rozmów kolegów z pracy i szczekania psów.

źródło: https://www.nytimes.com/wirecutter/blog/what-noise-cancelling-headphones-do/